Cukr tak trochu jinak

Většina sladkostí obsahuje v různém poměru jednoduché rafinované cukry, které však lidskému tělu nijak nesvědčí, proto se potraviny s cukrem stávají nezdravými. Hlídat množství sladidel, nebo jejich omezování, sice zapříčiní nižší příjem rafinovaného cukru, ale proč bchom do sebe měli cpát jedy, když můžeme sladit mnoha jinými sladkými, a hlavně zdravými, alternativami.

Co Čech, to cukrář?
Průměrný Čech sní za rok přibližně 40 kilo cukru, což je asi dvakrát tolik, než je doporučená dávka. A rozhodně to není jen tím, že se cpeme čokoládou nebo sladkostmi. Bílý cukr se totiž ukrývá téměř všude. Nejenom ve sladkých limonádách (jedna limonáda v sobě ukrývá deset kostek cukru), ale také v jogurtech, kečupech, v pečivu i celé řadě nejrůznějších polotovarů a konzerv.

Cukr se do potravin přidává proto, aby vylepšil jejich chuť. Bohužel však velmi snadno vznikne závislost na cukru, která je podobná závislosti na alkoholu či drogách. A to nahrává do karet nejednomu výrobci, protože čím více cukru sníme, tím více ho poté potřebujeme. Proto bychom se měli zamyslet nad tím, jestli nezdravý cukr ve svém životě tak moc potřebujeme. Odpoutat se od něho není zase tak těžké, cukr se totiž dá nahradit zdravějšími sladidly.

Jak tedy sladit jinak?
Nemusíme se hned začít drasticky trápit a od cukru se radikálně odříznout. Vhodné je své chuťové pohárky přivykat pozvolna. Nejlepší vhodnou variantou je začít se vyhýbat potravinám, které obsahují skryté cukry. Při pečení se zase doporučuje používat místo bílého cukru třtinový, jehož dávku můžeme navíc v receptu o nějaké procento snížit. Tělu tak velmi ulevíme. Pozvolna si navíc můžeme začít přivykat na různá přírodní sladidla, která používali již naši předkové.

Čím cukr nahradit?
·         medem
·         přírodními sirupy (javorový, kukuřičný, rýžový)
·         stévií
·         třtinovým sirupem
·         obilným sladem
·         melasou

About the Author

You may also like these