Browsed by
Rubrika: Dům

Květiny patří na zahradu ale i do interiéru – Některé si dokonce můžete nechat i v ložnici a budete lépe spát!

Květiny patří na zahradu ale i do interiéru – Některé si dokonce můžete nechat i v ložnici a budete lépe spát!

Pěstujete sice doma květiny ale v ložnici nemáte žádnou? To je ale opravdová škoda, protože některé květiny vám pomohou se spánkem. Jaké to jsou? 

Květiny patří na zahradu ale i do interiéru – Některé si dokonce můžete nechat i v ložnici a budete lépe spát! 

Ložnice by měla být místem klidným, tichým a nemělo by v ní být nic navíc. Obvykle se tím řídíme a snažíme se toho mít v ložnici opravdu co nejméně. Řada z nás tak nedává do ložnice ani žádné květiny. Ovšem to může být chyba, pokud víte, které pokojové rostliny byste v ložnici měli mít, bude vám to jedině ku prospěchu. Květiny vypadají krásně a to nejen v záhoncích na zahradě, ve váze na stole či na okenním parapetu. Kromě toho, že totiž opravdu hezky vypadají, mohou fungovat i jako čistička vzduchu, což vám může pomoci třeba lépe usnout. 

aloe vera v květináči

Pořiďte si léčivé rostlinky

Určitě znáte aloe vera nebo levanduli. Levandule se také dost často pěstují na zahradách a pak se suší k dalšímu užitku, o aloe vera se ví, že pomáhá léčit třeba kožní vyrážky nebo popáleniny a podobně. Obě tyto léčivé rostliny ale můžete pěstovat i doma v květináči a úplně nejlépe uděláte, když si je dáte do ložnice. Pomohou totiž čistit vzduch, to je vhodné pro alergiky i astmatiky, ale třeba i pro malé děti. Levandule navíc i krásně voní a pomáhá navozovat klidný a nerušený spánek. Takže, pokud máte občas problém s tím, že nemůžete usnout, bude pro vás ideální rostlinkou do ložnice. Levandule má dokonce také velmi uklidňující účinky. Působí proti stresu, navodí klid a u dětí, které mají problémy se spaním, v noci se budí a pláčou, je naprosto ideální. 

břečťan čistí vzduch

Nejlepší přírodní čistička vzduchu 

Pokud ale hledáte tu nejlepší přírodní čističku vzduchu, pak vsaďte na břečťan. Ano, i ten můžete doma pěstovat a je úplně nejlepší dát si jej do ložnice. Břečťan je nejlepší pěstovat na místech, kde není příliš denního přímého sluníčka, a v ložnici obvykle máme temno, takže i z tohoto důvodu je břečťan do místnosti, kde spíme jako dělaný. Jestliže jste alergici, máte problémy s dýcháním nebo trpíte často na nachlazení, uvítáte jistě to, že dokáže velmi výrazně pročistit vzduch a zbavuje jej plísní. 

Se správnými rostlinami se vám bude mnohem lépe spát i dýchat. 

Chcete bydlet levněji než doposud? Jde to

Chcete bydlet levněji než doposud? Jde to

Výběr vlastního bydlení byste měli pořádně promyslet. Vzhledem k tomu, že ceny jsou dnes opravdu vysoké, je vhodné přemýšlet nad každou variantou.

Chcete bydlet levněji než doposud? Jde to

Ne každý touží po vlastním bydlení. Mnoho lidí je spokojeno se žitím v podnájmu, a tak to má být. Jenže většina Čechů má na to diametrálně opačný názor. Našinci prostě chtějí bydlet ve vlastním a je to vlastně docela logické. Jakmile se z vás stane vlastník, nemůže vám nikdo vypovědět nájem ani jinak vystrnadit z vašeho bydlení, tedy pokud neporušíte zákon samozřejmě. Vzhledem k tomu, dnes obytné nemovitosti stojí opravdu ranec peněz, čím dál více lidí má problémy na ně dosáhnout. Často nemají šanci dosáhnout ani na hypotéku, kterou by pak museli splácet desítky let.

Levné bydlení

To nejsou zrovna super vyhlídky, i když může být lépe, tedy chcete-li. V současnosti nemusíte kupovat pouze klasiku v podobě bytů, případně dokonce rodinných vilek. Existují i levnější, a přitom ne o moc hroší varianty. Ty mohou mít formu třeba mobilních domů Top-mobilnidomy.

V rámci bydlení se rozhodně nejedná o žádnou popelku, ale o plnohodnotná obydlí, která nejsou vhodná pouze pro jednotlivce či páry, ale pro rodiny s dětmi. Je jasné, že v takovém případě budete muset koupit některý z větších modelů, ale ani ty nejsou tak drahé, jako stejně velké byty. Navíc mají oproti běžným bytům jednu podstatnou výhodu – jsou již v základu kompletně vybaveny. V případě, že si s prodejcem plácnete, ihned získáte bydlení, ve kterém můžete okamžitě žít. Byt je potřeba často rekonstruovat a vybavovat, což často znamená nejen časové, ale i finanční ztráty.

Řada domků

Skvělé také je, že se dle českých zákonů nejedná v podstatě o obytné nemovitosti. Když to trochu přeženeme, v podstatě mají mobilní domy stejný status jako psí boudy. Nevztahuje se tak na ně celá řada nařízení, což je samozřejmě obrovská výhoda. Nemusíte kupříkladu vyběhávat stavební povolení, které v tomto případě není vůbec potřeba. Stačí si vyřídit pouze ohlášku, a to zvládnete vyřídit během jediné návštěvy.

Proudové chrániče

Proudové chrániče

Velká spousta lidí považuje proudový chránič za záhadu. Někteří jej dokonce nazývají nevzhlednou krabici, která stále nějakým způsobem vypadává a tím znervózňuje všechny okolo. Existuje velká spousta nařízení, která musí být splněna a to už hned při samotné montáži. Když se nad tím člověk zamyslí, nejedná se tak úplně o zařízení, které by bylo složité. Navíc funguje bez problému, pokud se tedy správně zapojí a spotřebiče, které do něj budete zapojovat, budou v naprostém pořádku.

rozvaděče

To, že proudové chrániče lightpark.cz vypínají, když například zapnete pračku, neznačí problém daného chrániče. Jediné, co si z toho člověk může vyvodit je to, že chránič upozorňuje, že v instalaci se nachází problém, který by mohl být až životu nebezpečný.
Opravdu málokdy se stává, že chce někdo vyměnit proudový chránič, protože pořád vypadává, když se například zapne ona zmiňovaná pračka. Když se ale pračka rozdělá, v její elektronice se může nacházet voda a tím pádem hrozí nebezpečný úraz. Za tohle opravdu nemůže proudový chránič.
Princip fungování není nijak složitý. Úkolem je měřit unikající proud, který se nachází v obvodu. Pokud bychom to chtěli zjednodušit, všechen proud, který jde do spotřebiče, musí jít nulákem zpět do zásuvky. Pokud proud uniká a překročí určitou mez, chránič vypne a měřený obvod odpojí. Do chrániče se připojují všechny vodiče, které jsou pracovní.

žárovky

Je potřeba myslet na to, že ochranný vodič PE, se nikdy nesmí připojit do vodiče PE a N se zase za chráničem nesmí spojit. Za chráničem vždy najdeme síť TN-S.
Proudový chránič má hned několik parametrů, mezi které bychom mohli zařadit počet pólů, maximální proud, vypínací proud, vypínací schopnost a mnoho dalších.
Na chráničích vždy najdete minimální teplotu přístroje. Jedná se o zobrazení vločky s teplotou.
Navíc poblíž testovacího tlačítka vždy bývá informace o nutnosti testování tlačítkem. Rozmezí kontroly je jednou za měsíc nebo rok. Nikdy byste tuto kontrolu neměli podcenit.

Trendy pro bydlení na rok 2020

Trendy pro bydlení na rok 2020

Každý by si sice své bydlení měl zařizovat podle vlastního stylu a nechat v interiéru i kus sebe, avšak tak jako pro módu jsou trendy dány i pro bydlení. Jde ovšem pouze a jen o obecné rady nebo doporučení. Především tedy rady na zpříjemnění života v malém bytě, at' už jde o estetickou stránku nebo praktičnost. Architekti se zaměřují i na exteriér ale věří, že interiér je mnohem důležitější a že je více možností, jak jej ozvláštnit každým rokem znovu a jednoduchými triky můžeme naše domácnosti ozvláštnit každý rok.

sprchová hlavice

Modrá barva vždy a všude

Favoritem v barvách bude letos modrá. U designérů si získává oblíbenost kvůli své jednoduchosti a několika barevných možností: od nebesky modré přes tyrkysovou až po tu nejtmavší je modrá jednoznačně tou nejoblíbenější barvou roku 2020! Modrá barva v jakémkoliv odstínu zobrazuje i klid a pohodu. Přináší do našich domovů klidnou atmosféru a podle psychologů zabraňuje i nové vznikajícím konfliktům.

 

Čím víc, tím líp!

Holé zdi a málo nábytku zde už dávno neplatí. V interiérech se objeví dekorace a čistota. Stále více lidí žije v bytech, kde je nuceno využít prostor opravdu co nejlépe. Proto uvidíme i mnoho multifunkčního nábytku až k rozkládacím postelím.

vlnka čisté vody

Hlavně prakticky

Postele, sedačky, pohovky nebo komody a k tomu všemu co nejvíce úložného prostoru. V hlavní roli tedy budou skládací stolky a stoličky, stoly a mnoho dalšího.

 

Kvalita i kvantita

V interiéru teď nalezneme velké množství kvalitního dřeva, skla nebo keramiky. O co víc za nábytek zaplatíme, o to déle nám pravděpodobně vydrží. A toho se snaží držet i časopisy zaměřené na bydlení a nabízí tak lidem hlavně kvalitní věci, a to za dostupné ceny.

 

Otevřené prostory

V oblibě jsou stále více lofty, kdy na otevřeném prostoru najdeme například i otevřený kuchyňský kout. V oblibě je taky otevřený pracovní kout, ideálně pak u přírodního světla.

5 věcí, kterých si všímat při výběru domu

5 věcí, kterých si všímat při výběru domu

1. Příčina prodeje

První věc, kterou byste si měli zjistit, je důvod prodeje domu. Na internetu, nejlépe přímo u inzerátu, by měla být tato informace vypsána, ale jsou tu i případy, kdy nemusí. Proto se na to poptejte makléře. Klidně se nebojte a zeptejte se i sousedů. Čím více informací, tím lépe.
dům na samotě

2. Stavební a technický stav

Dále je dobré se přesvědčit o dobré stavební kvalitě. Tím mám na mysli stav střechy a zda je stavení dostatečně zateplené (s tím souvisí i stav samotné fasády). Zkontrolujte, jestli se někde neobjevují stopy vlhkosti, neprofukuje okny a určitě se ujistěte, že veškeré rozvody jsou v pořádku. Ať už si najmete odborníka, či požádáte zkušeného přítele. Nikdo si nechce koupit dům za dva miliony a další dva do něj nacpat za opravy.

3. Právní nezávadnost

Pro jistotu byste si měli ověřit právní stav. Na katastru nemovitostí si nechte vyjet výpis z listu vlastnictví a tam se dozvíte, zda prodej není past. Zjistíte informace o právoplatném majiteli a zda dům není v zástavě nebo exekuci. Pak i z nabývacího titulu vyčtete, jak prodejce tuto nemovitost získal. Ve výpisu by správně měla být přiložena i stavební dokumentace. Neříkám, že tento krok patří mezi nejdůležitější a že každá nemovitost bude problémová, ale jistota je jistota.
5 věcí, kterých si všímat při výběru domu

4. Budoucnost a peníze

Zamyslete se i nad budoucími náklady. Jaký způsob vytápění používá – plyn, elektřina, kotel na tuhá paliva. Pokud by měl dům kotel, může vám to vyhovovat teď, když jste mladí. Momentálně pro vás nemusí být problém nakoupit si uhlí a dřevo, které si následně přenesete do skladu. To je poměrně fyzicky náročné a na stará kolena by to byla spíše obtíž. Proto se přesvědčte, zda je zabudována např. plynová přípojka. V budoucnu si můžete nechat nainstalovat plynový kotel a máte vystaráno. Taky se zamyslete nad tím, kolik oprav bude potřeba (např. okna, střecha, fasáda…)

5. Vřelost okolí

Nakonec se přesvědčte, že sousedi patří mezi ty dobré. Určitě si nechcete každodenně kazit chuť někým nevrlým a nepřátelským. Možná si teď říkáte, jak je vám jedno, co si ostatní myslí a co říkají, ale věřte mi. Časem vám to bydlení naprosto znepříjemní.

Bungalov nebo patrový dům?

Bungalov nebo patrový dům?

Chystáte se stavět dům a přemýšlíte a snažíte si odpovědět na hlavní otázku, a to jestli zvolit patrový dům nebo bungalov? Je to velmi těžká volba, protože jak patrový dům tak bungalov má své výhody i nevýhody, ale ve výsledku výstavba obojího vyjde úplně stejně. Nejde totiž přesně určit více výhodnou stavbu, proto vše závisí na vašich prioritách a na tom, co vám osobně přijde přednější a jak si váš vysněný domov vlastně představujete, protože to je to hlavní, podle čeho nakonec budete vybírat. Můžete se ostatních poptat na názor či si něco vyhledat, proto možná čtete tyto rady, ale nakonec si budete stejně muset zvolit to, co vám osobně přijde nejlepší a nejvýhodnější, protože ani jedno ani druhé není výhodnější či méně výhodné než to druhé. Nyní je třeba si rozebrat výhody a nevýhody.

patrový dům

Jako první otázka je otázka úspornosti. Mnoho lidí by si řeklo, že vytápění patrového domu je určitě složitější než bungalovu, protože je logicky více místností na výtop. Pravda je však jinde. V dnešní době hodně lidí nepoužívá zas tak klasické topení, ale spíše topí krbem. A pokud chcete vytopit místnosti, máte rozhodně jednodušší vytopit patrový dům, protože dnes se dost dělají průduchy, které vám teplo zdola dostanou nahoru. Navíc pokud máte bungalov, rozhodně v něm bude chladněji, protože ho celý máte posazený na zemi a jde zima jak zespoda tak zboku na stěny.

bungalov

Další věcí je vzhled. Bungalov i patrový dům vypadá dobře, ale u bungalovu si můžete zvolit jakoukoliv střechu, protože při stavbě patrového domu musíte mít povolení pro specifický druh střechy, při bungalovu ne.

Posledním kritériem je velikost domu. Logicky patrový dům zabere menší plochu na zahradě a budete mít více místností a plochy domu samotného, protože jsou postaveny na sobě, zatímco bungalov zabere hodně velkou plochu zahrady, tudíž budete nuceni ho udělat co nejmenší. Ovšem stavba bungalovu trvá méně času a stojí méně peněz.

Poslední výhodou bungalovu je bezbariérový přístup, je vhodný tedy pro starší osoby nebo naopak rodiny s dětmi, zkrátka pro osoby, které se nemohou pohybovat po schodech.