Bungalov nebo patrový dům?

Chystáte se stavět dům a přemýšlíte a snažíte si odpovědět na hlavní otázku, a to jestli zvolit patrový dům nebo bungalov? Je to velmi těžká volba, protože jak patrový dům tak bungalov má své výhody i nevýhody, ale ve výsledku výstavba obojího vyjde úplně stejně. Nejde totiž přesně určit více výhodnou stavbu, proto vše závisí na vašich prioritách a na tom, co vám osobně přijde přednější a jak si váš vysněný domov vlastně představujete, protože to je to hlavní, podle čeho nakonec budete vybírat. Můžete se ostatních poptat na názor či si něco vyhledat, proto možná čtete tyto rady, ale nakonec si budete stejně muset zvolit to, co vám osobně přijde nejlepší a nejvýhodnější, protože ani jedno ani druhé není výhodnější či méně výhodné než to druhé. Nyní je třeba si rozebrat výhody a nevýhody.

patrový dům

Jako první otázka je otázka úspornosti. Mnoho lidí by si řeklo, že vytápění patrového domu je určitě složitější než bungalovu, protože je logicky více místností na výtop. Pravda je však jinde. V dnešní době hodně lidí nepoužívá zas tak klasické topení, ale spíše topí krbem. A pokud chcete vytopit místnosti, máte rozhodně jednodušší vytopit patrový dům, protože dnes se dost dělají průduchy, které vám teplo zdola dostanou nahoru. Navíc pokud máte bungalov, rozhodně v něm bude chladněji, protože ho celý máte posazený na zemi a jde zima jak zespoda tak zboku na stěny.

bungalov

Další věcí je vzhled. Bungalov i patrový dům vypadá dobře, ale u bungalovu si můžete zvolit jakoukoliv střechu, protože při stavbě patrového domu musíte mít povolení pro specifický druh střechy, při bungalovu ne.

Posledním kritériem je velikost domu. Logicky patrový dům zabere menší plochu na zahradě a budete mít více místností a plochy domu samotného, protože jsou postaveny na sobě, zatímco bungalov zabere hodně velkou plochu zahrady, tudíž budete nuceni ho udělat co nejmenší. Ovšem stavba bungalovu trvá méně času a stojí méně peněz.

Poslední výhodou bungalovu je bezbariérový přístup, je vhodný tedy pro starší osoby nebo naopak rodiny s dětmi, zkrátka pro osoby, které se nemohou pohybovat po schodech.

About the Author

You may also like these