Stavíte dům a nevychází vám finance?

Stavby domů ve vašem okolí se zpomalují, prodlužují a zároveň mnohdy i prodávají? Na vině jsou vesměs vysoké ceny materiálů, které jsou ke stavbě potřebné, rostoucí cena práce i energií. Lidé nemají další peníze, hypotéky nestačí a stavby se tak zastavují. Zatímco loni trubka ocelová Mtz-servis stála poloviční částku, některé materiály, jako jsou třeba cihly stojí i násobky loňských částek. Realita je krutá a spoustu lidí zaskočila. Jak tedy postupovat?

rozestavěný dům

1. Stavba se prodražuje ještě před jejím započetím

Chystáte se teprve stavět, už máte projekt a víte že tak vysokou hypotéku nemůžete dostat, vzhledem k novým podmínkám? Není nic jednoduššího, než projekt změnit, od stavby upustit a koupit starší nemovitost k rekonstrukci, popřípadě byt v bytovém domě. Stavba nového domu je aktuálně nejdražší možností a je jasné, že ne každý na tohle bydlení dosáhne. Zkuste se poohlédnout po něčem jiném, nebo počkat až budou podmínky příznivější.

stavba

2. Stavba již probíhá

Jste v polovině stavby domu a zjistili jste, že vám nebudou stačit peníze? Můžete zkusit zažádat u vaší banky o zvýšení hypotečního úvěru, popřípadě dočerpat peníze jinde, třeba za pomoci půjčky na vyšší úrok. To je však vhodné pouze v případě menších částek. Primárně je vhodnější zvýšení hypotečního úvěru, byť vám to může zahýbat i s procenty úroků.

3. Stavba nebude dokončena

Víte, že stavbu nebudete schopní dokončit? Nebudou vám stačit peníze a další už vám nikdo nepůjčí? Máte možnost zastavit jinou nemovitost (třeba dům rodičů) a tím si zajistit další peníze. Další možnost je prodat rozestavěnou nemovitost i s hypotékou někomu, kdo má volné finance a nemovitost dostaví. To poslední co chcete, je skončit kvůli nesplácení hypotečního úvěru v exekuci. Bohužel tento problém se týká spousty lidí v současné době a jedná se o velice nepříjemnou situaci především pro mladé rodiny s dětmi.

About the Author

You may also like these